Nova studija objavljena u “Journal of Research in Personality suggests” sugeriše da pažljivo čitanje nečijeg LinkedIn profila može otkriti realne elemente njegove ličnosti, ali samo ukoliko se obrati pažnja na prave signale, piše Psychology Today.
„LinkedIn se smatra najefikasnijom društvenom mrežom za sve one koji traže posao i regrutuju zaposlene“, kažu autori istraživanja, koje vodi Sébastien Fernandez sa Univerziteta primenjenih nauka i umetnosti Zapadne Švajcarske.
„Iako se LinkedIn profilima redovno pristupa radi ocenjivanja kandidata, mi znamo vrlo malo o vrsti prenesenih informacija“, dodaje Fernandez.
Da bi bolje razumeli vezu između profila i ličnosti, istraživači su ocenili LinkedIn profile 607 diplomaca škole za hotelijerstvo u Švajcarskoj, starosti od 22 do 35 godina.
Oni su na svakom profilu izdvojili elemente za koje su smatrali da mogu ukazivati na nečiju osnovnu ličnost, poput nošenja profesionalne odeće, broj konekcija na pomenutoj društvenoj mreži, osmeh na profilnoj fotografiji i slično.
Zatim su zatražili od učesnika da urade test ličnosti koji meri velikih pet dimenzija ličnosti kao što su otvorenost, savesnost, ekstrovertnost, prijatnost i neurotizam. Na ovaj način mogli su da prate koji su pokazatelji LinkedIn profila preslikani na osobine ličnosti koje su učesnici sami prijavili.
Istraživači su otkrili da većina od 33 jedinstvena indikatora profila koje su ispitali pružaju tačan signal o datoj osobini ličnosti.
Na primer, za osobinu otvorenosti - ili stepen do kojeg osoba poseduje aktivnu maštu, uvažavanje lepote, pažnju prema unutrašnjim osećanjima, sklonost ka raznolikosti, intelektualnu radoznalost i zanemarivanje autoriteta - istraživači su otkrili da je najbolji signal “umetnička” slika profila na LinkedInu. Osim toga, znanje više od jednog stranog jezika, „radoznalost“ kao navedena osobina i velika profesionalna mreža takođe su bili pouzdani pokazatelji otvorenosti.
Za savesnost, koja je definisana kao sklonost ka vrednom radu, urednosti, odgovornosti, samokontroli i poštovanju pravila, istraživači su otkrili da su prosek ocena i posedovanje dodatnih sertifikata najbolji signal sa profila koji ukazuje da se radi baš o ovakvoj osobi. Dodaju se još neki detalji poput “organizovanosti” u navedenim vrlinama i “iskustvo u studentskim organizacijama”.
Ekstrovertnost je najčešće bila predviđena veličinom nečije profesionalne mreže. Drugi pouzdani pokazatelji ekstrovertnosti bili su učestvovanje u sportskim aktivnostima na fakultetu, posedovanje velikog broja veština i iskustvo u lideršipu.
Za prijatnost, osmeh na nekoj profilnoj slici bio je najbolji signal. Iskustvo sa volonterskim aktivnostima i „timski rad” navedeni u odeljku o veštinama takođe su ocenjivani kao potvrda ovoj osobini.
Na kraju, za neurotizam, osmeh na nekoj profilnoj slici bio je jedini pokazatelj profila koji je u korelaciji sa ovom osobinom, iako snaga povezanosti nije bila toliko jaka kao pokazatelji ostale četiri dimenzije ličnosti. Nasuprot tome, učešće u sportskim aktivnostima na fakultetu najviše je ukazivalo na anti-neurotičan ili stabilan tip ličnosti. Veliki broj veština i objavljivanje dodatnih fotografija na nečijem profilu takođe su povezani sa niskim nivoom neurotizma.
„Naša studija nudi empirijske dokaze da se LinkedIn može koristiti za precizno zaključivanje o ličnosti korisnika ove društvene mreže”, zaključuju autori.